Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub dla wielu osób ma ogromnie ważne znaczenie, zarówno symboliczne jak i czysto praktyczne. Z jednej strony bowiem poczytywany jest jako wyraz największej miłości dwojga ludzi, a z drugiej strony dzięki wspólnemu nazwisku i majątkowi żyje się znacznie łatwiej (o wiele łatwiej można uzyskać przykładowo kredyt na mieszkanie). Każdy dobrze wie, czym jest ślub kościelny oraz cywilny, ale czym jest ślub humanistyczny?

 

Ślub niejedno ma imię...

 

 

Wiele osób marzy o ślubie kościelnym, w szczególności są to osoby głęboko wierzące w Boga i oczywiście kobiety, które pragną w tym ważnym dniu pójść do ołtarza w pięknej białej sukni. Nie każdy jednak chce i nie każdy może wziąć ślub kościelny. Wówczas pozostaje ślub cywilny. Uroczystość może być równie piękna i wzruszająca jak w kościele, choć odbywa się oczywiście w Urzędzie Stanu Cywilnego. Czy to jednak jedyny wybór jaki mamy? Jak się okazuje, nie! Istnieje także taka forma ślubu jak ślub humanistyczny.

 

Ślub humanistyczny, czyli...

 

Ślub humanistyczny jest ślubem „dedykowanym” osobom niewierzącym. Nie muszą one zatem ograniczać się tylko i wyłącznie do ślubu cywilnego. Ślub taki może odbyć się dosłownie wszędzie, gdzie zechce Młoda Para – przykładowo nad brzegiem morza czy na górskim szczycie, o każdej porze dnia i nocy. Może to zatem być ślub zupełnie wyjątkowy i niepowtarzalny. Osobą udzielającą ślubu humanistycznego jest celebrant, który zarejestrowany jest w Towarzystwie Humanistycznym.

 

Na chwilę obecną w Polsce ślub humanistyczny nie ma jeszcze mocy prawnej, dlatego też osoby żyjące w Polsce, chcące być małżeństwem w świetle prawa, po ślubie humanistycznym muszą jeszcze wziąć ślub cywilny, który wówczas już może być zwykłą formalnością. Ślub humanistyczny w wielu miejscach podobny jest do ślubu kościelnego czy cywilnego. Także ma miejsce wymiana obrączek, podpisuje się stosowne dokumenty, Młoda Para może przygotować i odczytać swoje przysięgi. Dla wielu osób podstawową zaletą ślubu humanistycznego jest to, że nie trzeba przestrzegać jakichś szczególnych, sztywnych reguł – liczy się inwencja, liczą się Państwo Młodzi i to, czego pragną.

 

Skąd taki pomysł?

 

W niektórych krajach, jak przykładowo Wielka Brytania, Stany Zjednoczone czy Norwegia, ślub humanistyczny uznawany jest przez prawo, dlatego też Młoda Para nie musi już dopełniać żadnych innych formalności. Jak nietrudno się domyślić, pomysł na tego rodzaju ceremonię dotarł do Polski z Zachodu. W Polsce pierwszy ślub humanistyczny odbył się nie tak dawno temu, bo w roku 2007.

Ślub kościelny –...

Dzień ślubu przez wiele osób traktowany jest jako jeden z najważniejszych, a...

Ustalamy harmonogram...

Zorganizowanie ślubu oraz wesela wcale nie jest rzeczą prostą i doskonale wiedzą...

Zobacz także

Polecamy

Leśny Dwór - pensjonat karpacz


http://agencjaeventowa.eu/


sylwester

Organizujesz wesele? Sprawdź