Ślub kościelny – wybieramy oprawę muzyczną

Dzień ślubu przez wiele osób traktowany jest jako jeden z najważniejszych, a nawet jako ten najważniejszy dzień w życiu. Dlatego też tak ogromnie ważne jest to, aby wszystko było dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Choć wielu przyszłych małżonków szczególną uwagę poświęca takim kwestiom jak stroje ślubne czy odpowiednie przystrojenie kościoła, jest jeszcze jedna sprawa, o której warto pamiętać – oprawa muzyczna ceremonii ślubnej!

 

Zdać się na los czy dokonać wyboru?

 

 

Nie jest konieczne to, aby Młoda Para poświęciła szczególnie wiele czasu kwestii oprawy muzycznej, gdyż może po prostu zdać się na to, co zaproponuje miejscowy proboszcz i organista. W takiej sytuacji w czasie ceremonii zagrane zostaną z pewnością „standardowe” utwory religijne, jakie każdy kojarzy ze ślubów. Na pewno jest to wyjście wygodne, bo nie trzeba poświęcać czasu na dokonywanie wyboru muzyki.

Wiele Młodych Par nie chce jednak zdawać się na los i samodzielnie chce wybrać oprawę muzyczną – mają do tego pełne prawo. Należy jednak pamiętać o tym, że czymś nieco innym jest wybór muzyki na wesele w restauracji czy sali weselnej, a jednak czymś zupełnie innym jest oprawa muzyczna tak doniosłego wydarzenia jak ślub w kościele. Tu trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

 

Oprawa muzyczna ceremonii ślubu – podstawowe zasady

 

W przypadku wyboru muzyki na ślub kościelny Młoda Para nie ma aż tak sporego pola manewru, jak w przypadku wyboru muzyki na wesele. Przede wszystkim każdą jedną kwestię należy omówić z proboszczem danego kościoła. Można wybierać tylko i wyłącznie wśród utworów religijnych. Zasady kościelne jasno mówią o tym, iż każda z pieśni musi pełnić jakąś funkcję oraz prezentować określoną treść. Żaden ksiądz nie przyzwoli na to, aby w kościele podczas ślubu oprawę muzyczną stanowiły utwory o tematyce niereligijnej.

Czasem kapłan, o ile jest szczególnie wyrozumiały, może zgodzić się na pewne odstępstwa, ale tak czy inaczej absolutnie każdy najmniejszy szczegół powinien być z nim skonsultowany. Jeśli już tak się stanie, przyszli małżonkowie powinni mieć na względzie to, iż należy okazać szacunek dla miejsca, a także dla gości, którzy mogą być bardzo konserwatywni, jeśli chodzi o podejście do ślubu i religii w ogóle.

 

Kwestie techniczne

 

Ustalając samodzielnie repertuar muzyczny na ślub, trzeba pamiętać o tym, że dobrze jest wybrać wiodący instrument - najbardziej popularne są organy, można jednak wybrać gitarę, flet, czy skrzypce. To także należy ustalić z proboszczem, gdyż nie wszystkie instrumenty mogą być wykorzystane w kościele – jest to uregulowane przepisami prawa kanonicznego!

Wykonawcą utworów nie musi być miejscowy organista, można wynająć niezależnego artystę. Tu jednak także warto wybrać kogoś takiego, kto ma doświadczenie w występach podczas ślubu w kościele. Musi to być osoba o odpowiedniej prezencji, która potrafi się zachować. Artystę takiego naturalnie dobrze jest sprawdzić, zanim ostatecznie się na niego zdecyduje.

Ustalamy harmonogram...

Zorganizowanie ślubu oraz wesela wcale nie jest rzeczą prostą i doskonale wiedzą...

Czym jest fireshow i...

Młode Pary dwoją się i troją, aby zorganizować ślub i wesele jak z bajki, aby...

Zobacz także

Polecamy

Leśny Dwór - pensjonat karpacz


http://agencjaeventowa.eu/


sylwester

Organizujesz wesele? Sprawdź