Ustalamy harmonogram przygotowań do ślubu i wesela

Zorganizowanie ślubu oraz wesela wcale nie jest rzeczą prostą i doskonale wiedzą o tym te osoby, które samodzielnie swój własny ślub organizowały. Nie da się zorganizować wszystkiego w tydzień czy miesiąc. Aby po drodze uniknąć przykrych niespodzianek i problemów, organizacją tego ważnego dnia należy zajść się odpowiednio wcześniej...

 

Od czego zacząć?

 

 

Pierwszą rzeczą jest oczywiście ustalenie daty ślubu. To, kiedy dokładnie ma się odbyć zależne jest od tego, czego dokładnie oczekują przyszli małżonkowie. Jeśli mają to być ślub i wesele zorganizowane z tak zwaną „pompą”, a wszystko ma być dopięte na przysłowiowy ostatni guzik, warto dać sobie co najmniej rok czasu na przygotowania, a jeśli jest to możliwe to i nawet półtorej roku! Długo? Zakochana para na pewno już nie może doczekać się wymiany obrączek ślubnych, ale kiedy tylko wpadnie w wir przygotowań, okaże się, że czas biegnie bardzo szybko...

 

Zaraz po ustaleniu daty ślubu należy dopełnić wszystkich najważniejszych formalności, tj. wyboru sali weselnej/restauracji, wyboru oprawy muzycznej (DJ-a czy też zespołu), fotografa, kamerzysty. Najlepsze sale jak i najlepsi wodzireje/fotografowie/kamerzyści mają zapełnione kalendarze po brzegi – zdarza się że i nawet dwa lata w przód. W związku z tym, im wcześniej Młoda Para zacznie poszukiwania, tym lepiej. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że wszyscy muszą być dostępni w ten jeden jedyny dzień.

 

Naturalnie należy już na wstępie przygotować listę gości, pomyśleć o świadkach. Ostatecznie liczba gości zazwyczaj ulega pewnym zmianom, jednak trzeba wiedzieć, czy liczba gości będzie bliższa 50 czy raczej 200, bo jest to zasadnicza różnica także w czasie wyboru wielkości sali, ilości jedzenia etc.

 

I jeszcze coś, co nieco burzy nastrój – kwestia finansowa! Należy ustalić budżet. Naturalnie i on zapewne będzie ulegał pewnym zmianom, ale Para Młoda choćby „mniej więcej” musi wiedzieć, czy stać ją na urządzanie wesela za przykładowo 50 tys. zł czy 10 tys. zł. Doskonałym pomysłem jest już na wstępie wynajęcie profesjonalnego organizatora, bo wówczas to na nim będzie spoczywać większość obowiązków. Z drugiej strony warto, jeśli wesele ma być naprawdę duże, a przygotowania skomplikowane.

 

Coraz bliżej ślubu....

 

Na około 8-9 miesięcy przed datą ślubu należy zacząć rozglądać się za firmami/osobami zajmującymi się szeroko pojętą dekoracją. Najlepiej będzie jeśli jedna firma zajmie się wszystkim, tj. od dekoracji stołów i ogólnie sali weselnej, po dekorację kościoła i samochodu. Mniej więcej w tym czasie należy załatwiać wszelkie formalności, jeśli podróż poślubna ma odbyć się zagranicą. Trzeba bowiem zapewnić sobie urlop w pracy, a jeśli wycieczka ma odbyć się do miejsca szczególnie egzotycznego, niewykluczone, że potrzebne będą odpowiednie szczepienia etc.

Warto pomyśleć o oficjalnych zaproszeniach dla gości. Wesele to spory wydatek nie tylko dla Pary Młodej, ale także dla gości, dlatego też trzeba dać im możliwość odpowiedniego przygotowania się, zebrania pieniędzy na prezent i stroje weselne. A skoro już mowa o strojach, nie później niż na pięć miesięcy przed ślubem Para Młoda powinna zacząć rozglądać się za swoimi kreacjami – szczególnie, jeśli mają to być stroje szyte na miarę.

 

Ślub tuż tuż...

 

Nie później niż na 4-5 miesięcy przed ślubem warto zarezerwować samochód do ślubu, a także autobus czy bus dla gości. Warto też zweryfikować listę gości i przygotować listę prezentów. W międzyczasie należy wybrać obrączki i dodatki do strojów, skompletować dokumenty, zacząć nauki przedmałżeńskie, ustalić daty wieczorów panieńskiego i kawalerskiego.

Ustalamy harmonogram...

Zorganizowanie ślubu oraz wesela wcale nie jest rzeczą prostą i doskonale wiedzą...

Czym się kierować podczas...

Takie pytanie na pewno zadaje sobie każdy przyszły Pan Młody. Wykreowanie...

Zobacz także

Polecamy

Leśny Dwór - pensjonat karpacz


http://agencjaeventowa.eu/


sylwester

Organizujesz wesele? Sprawdź